V Zambii podporuje ČRA projekt zaměřený na zvýšení povědomí o prevenci a ochraně před COVID-19

Světová zdravotnická organizace (WHO) již varovala před dopady pandemie COVID-19 na státy s málo kvalifikovaným zdravotním personálem, jako je např. Zambie. I když Zambie uvádí velmi nízká čísla případů nákazy koronavirem, existují obavy, že číslo nemocných by reálně mohlo být mnohem vyšší, jelikož velká část obyvatel se neorientuje v doporučeních stanovených Ministerstvem zdravotnictví, nebo je z různých důvodů není schopná dodržet. Česká rozvojová agentura zde proto podpořila projekt cílící na prevenci šíření COVID-19 v exponovaných lokalitách a zvyšování odolnosti místních komunit, který v Zambii úspěšně realizuje Humanitární organizace ADRA.

Experti z České zemědělské univerzity v Praze navíc sestaví a dodají do zambijských nemocnic tři mobilní laboratoře, které umožní testování rozšířit i na odlehlé lokality. Laboratoř je unikátní ve své velikosti, vejde se např. do kufru auta… U zrodu této zřejmě nejmenší mobilní laboratoře světa, která umí v odlehlém terénu rozpoznat infekční choroby včetně nového koronaviru, stojí vědecký tým z Fakulty tropického zemědělství ČZÚ. „Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty,“ říká Dr. Hynek Roubík, spoluautor projektu CZU mobiLAB

Přečtěte si více ZDE.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.